Dodano: 5 października 2005
Ciało bardzo duże, walcowate. Ubarwienie dość zmienne, ale dają się zauważyć pewnie stałe tendencje: brunatne pokrywy, ciemnobrunatne, prawie czarne głowa i przedplecze oraz jasnobrunatne odnóża. Na przedpleczu znajdują się delikatne, jasne włoski. Na pokrywach wyraźnie zaznaczają się żeberka w liczbie 3 – 4 sztuk na pokrywę. Powierzchnia pokryw oprócz żeberek nie jest urzeźbiona, jedynie na ich wierzchu znajdują się bardzo krótkie, przylegające białe szczecinki. Pygidium, czyli wystająca z pod pokryw część odwłoka jest koloru czarnego lub brunatnego. Wyrostek pygidium jest dość długi i w zarysie walcowaty.
systematyka Rząd: Coleoptera - chrząszcze
Podrząd: Polyphaga - chrząszcze wielożerne
Nadrodzina: Scarabaeoidea - żukokształtne
Rodzina: Scarabaeidae - żukowate
Podrodzina: Melolonthinae - chrabąszcze
Rodzaj: Melolontha - chrabąszcz
Gatunek: Melolontha melolontha - chrabąszcz majowy
wygląd Ciało bardzo duże, walcowate. Ubarwienie dość zmienne, ale dają się zauważyć pewnie stałe tendencje: brunatne pokrywy, ciemnobrunatne, prawie czarne głowa i przedplecze oraz jasnobrunatne odnóża. Na przedpleczu znajdują się delikatne, jasne włoski. Na pokrywach wyraźnie zaznaczają się żeberka w liczbie 3 – 4 sztuk na pokrywę. Powierzchnia pokryw oprócz żeberek nie jest urzeźbiona, jedynie na ich wierzchu znajdują się bardzo krótkie, przylegające białe szczecinki. Pygidium, czyli wystająca z pod pokryw część odwłoka jest koloru czarnego lub brunatnego. Wyrostek pygidium jest dość długi i w zarysie walcowaty.
występowanie Gatunek występuje na całym obszarze kraju i jest bardzo pospolity. W maju bardzo łatwo zauważyć rojące się owady wokół niskich drzewek w miastach. Rójka odbywa się w godzinach wieczornych.
pokarm Gatunek jest uważany za szkodnika leśnego i sadowego. Szkodnikami są zarówno larwy żerujące na systemach korzeniowych drzew liściastych, jak i dorosłe owady objadające liście, pączki, kwiatostany i młodą korę drzew.
rozwój Samice składają łącznie ponad 100 jaj. Składanie odbywa się grupowo – po kilkanaście jajeczek w pulchnej glebie na niedużej głębokości – około 10 cm. Larwy wylęgają się z jaj w czerwcu. Są barwy kremowożółtej z ciemniejszymi, brunatnawymi odnóżami i głową. Początkowo, w pierwszym okresie życia larwy żerują gromadnie i odżywiają się próchnicą i małymi korzonkami. Pod koniec pierwszego roku wchodzą na głębokość około 1 metra pod ziemię i tam zapadają w diapauzę czyli sen zimowy. Wiosną po wybudzeniu wracają w górne warstwy gleby i tam żerują już pojedynczo na korzeniach podgryzając im końcówki lub drążąc je. Te samotne żyjące larwy zimują jeszcze 2 razy. W czwartym roku życia, w połowie okresu wegetacyjnego (lipiec) larwy się przepoczwarzają w kolebkach glebowych. Zimują jako poczwarki lub wylęgłe dorosłe owady ukryte w kolebkach glebowych. Dopiero w piątym roku od wylęgnięcia się z jaj dorosłe owady opuszczają glebę i zaczynają krótkotrwałą rójkę.
uwagi Podobne gatunki: chrabąszcz kasztanowy (Melolontha hippocastani) i Melolontha pectoralis.
piśmiennictwo

Komentarze

Kapłanowski tomaszkaplanowski@op.pl
7 lipca 2008

Witam
Właśnie przeżywam horror, wprowadziłem sie do nowego domu, i od tygodnia rój czerwczków lat wokół mojego domu.
Mam pytanie jak z tym walczyć.
Pozdrawiam

Ilona ilona-dzik@wp.pl
1 lipca 2007

Już lipiec a chrabąszcz majowy i jeszcze lata :-(

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl