Dodano: 0 0000
Głowa, tułów i nasadowa część skrzydeł oliwkowobrunatne. Odwłok trójbarwny: pośrodku z szerokim pomarańczowym pasem a na nasadzie i na wierzchołku czarny. Pomiędzy czarna przepaską przy nasadzie a nasadą odwłok oliwkowy. Czułka czarne. Skrzydła obu par przeźroczyste. Brzeg boczny skrzydeł przednich z dość szeroka czarna obwódka z łusek zwężającą się ku tyłowi. Pozostała część skrzydła przedniego i skrzydło tylne przeźroczyste. Na przednim skrzydle zaznaczona w okolicy komórki środkowej czarna plamka.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: zawisakokształtne (Sphingoidea)
Rodzina: zawisaki (Sphingidae)
Podrodzina: fruczaki (Macroglossinae)
Rodzaj: fruczak (Hemaris)
wygląd Głowa, tułów i nasadowa część skrzydeł oliwkowobrunatne. Odwłok trójbarwny: pośrodku z szerokim pomarańczowym pasem a na nasadzie i na wierzchołku czarny. Pomiędzy czarna przepaską przy nasadzie a nasadą odwłok oliwkowy. Czułka czarne. Skrzydła obu par przeźroczyste. Brzeg boczny skrzydeł przednich z dość szeroka czarna obwódka z łusek zwężającą się ku tyłowi. Pozostała część skrzydła przedniego i skrzydło tylne przeźroczyste. Na przednim skrzydle zaznaczona w okolicy komórki środkowej czarna plamka.
występowanie Gatunek w całym kraju bardzo pospolity. Preferuje nasłonecznione polany, ugory i przydroża.
tryb życia Motyle przylatują w dzień do kwiatów o dużych i głębokich kielichach jak tytoń, petunie, naparstnice.
pokarm Gąsienica odżywia się głównie świerzbnicą (Knautia) i driakwią (Scabiosa).
ochrona Gatunek umieszczony na Czerwonej Liście Zwierząt z kategorią: narażony na wyginięcie.
rozwój Motyle dorosłe opuszczają osłony poczwarkowe wczesną wiosna i pod koniec kwietnia można je już spotkać. Samice składają jaja pojedynczo na roślinie żywicielskiej. Młode gąsieniczki wylegają się po około 10 dniach. Są one żółtozielone i po bokach ciała mają podłużne żółte linie od rogu aż do głowy. Brzuszna strona ciała gąseinic często bywa ubarwiona na czerwono, podobnie w czerwonych otoczkach znajdują się przetchlinki. Róg na końcu ciała gąsienicy jest barwy czerwonobrunatej. Po okresie żerowania w lecie gąsienice udają się na przepoczwarczenie, które następuje płytko w ziemi. Poczwarka brunatna zimuje.
uwagi Gatunek bardzo podobny do Hemaris fuciformis (L.). Wykazuje bardzo duża mimikrę do błonkówek, a zwłaszcza trzmieli.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl