Dodano: 0 0000
ubarwienie Grzbiet ciernika jest przeważnie stalowoszary z ciemnym odcieniem. Ubarwienie brzucha jaśniejsze. Samce w okresie godowym zmieniają barwę boków na zielononiebieską. Podbrzusze staje się jaskrawoczerwone. Tęczówka zabarwia się na niebiesko z opalizującym srebrzystym odcieniem. Ubarwienie samic w okresie godowym pozostaje bez zmian.
występowanie W Europie ciernik występuje pospolicie od południowej części Nowej Ziemi aż po zlewnie mórz Białego, Północnego i Bałtyckiego do Oceanu Atlantyckiego. Jest również w zlewni Morza Śródziemnego obejmującego wybrzeża Maroka, Hiszpanii, Francji, Włoch i Jugosławii. Występuje także w zlewisku północno-wschodnich wybrzeży Morza Czarnego oraz w Morzu Azowskim. Poza tym występuje w Islandii, w zachodniej i wschodniej części Ameryki Północnej i we wschodniej Azji. W Polsce ciernik jest rybą pospolitą. Żyje w przybrzeżnych wodach Morza Bałtyckiego, w rzekach, jeziorach, stawach i rowach, z wyjątkiem wód górskich i podgórskich.
pokarm Ciernik mimo drobnych swych wymiarów prowadzi drapieżny tryb życia. Żeruje w strefie przydennej żywiąc się skorupiakami, jajami i wylęgiem innych dennych ryb oraz larwami owadów.
rozród Ciernik jest rybą krótkowieczną, żyjącą przeważnie do 3 lat. Dojrzałość płciową uzyskuje w czasie od 14 do 18 miesiąca życia. Okres rozrodu ciernika trwa w Polsce od maja do sierpnia, a najpóźniej na pobrzeżach Bałtyku. Bezpośrednio przed rozrodem samiec buduje w zagłębieniu piaszczystego dna okrągłe gniazdo z wąskim otworem. Do przygotowanego gniazda samiec wprowadza samicę, która składa 60 do 180 jaj, po czym gniazdo opuszcza. Natychmiast po opuszczeniu przez samicę gniazda pojawia się samiec i zapładnia jaja. po zapłodnieniu samiec pilnuje gniazda. Samiec przebywając na zewnątrz przed otworem gniazda ruchami płetw piersiowych powoduje ruchy wody, w celu dostarczenia tlenu potrzebnego do inkubacji jaj.
rodzina Ciernikowate- gasterosteidae
rozwój Średnica jaj wynosi od 1,5 do 1,8 mm. Inkubacja jaj w wodzie o temperaturze od 16 do 21C trwa od 8 do 4 dni. Larwy po wykluciu mają długość ciała od 4,3 do 4,5 mm. Resorpcja woreczka żółtkowego następuje od 3 do 10 dnia. Długość ciala larw po zresorbowaniu woreczka wynosi od 6,3 do 6,5 mm. Samiec opiekuje się potomstwem do okresu zresorbowania woreczka żółtkowego.
piśmiennictwo

Komentarze

krzysiek krzysiek101905@interia.pl
29 kwietnia 2012

Czy mógłbym się dowiedzieć kiedy cierniki pojawiają się w rowach?
Bardzo proszę o odpowiedz na mojego e-maila

vizard13 vizard2@o2.pl
1 grudnia 2008

potrzebuje naczym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u ciernika

mimi iwako45@interia.pl
15 grudnia 2007

Swietna stronka: -} czy moglby mi Pan napisac na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem czernika.Bylabym bardzo wdzieczna .Pozdrawiam :-]

Paulina paulina_tacz@gazeta.pl
16 listopada 2006

ja to samo co gosia poneważ jest to mi bardzo potrzebne na przyrode morze mi pan napisać na mojego maila czewka

Gosia goska513@op.pl
21 października 2006

Witam! Bardzo przydatna stronka =) Chciałabym się spytać czy mógłby pan napisać na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem ciernika. Byłabym bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl