Dodano: 0 0000
występowanie Gnieźnik rośnie w cienistych lasach liściastych, zwłaszcza bukowych i grądach, a swą barwą przypomina zeschłe bukowe liście. Lubi podłoże wapienne.
uwagi Forma ochrony: ścisła.

Charakterystyka: Gnieźnik jest storczykiem dwuletnim lub wieloletnim, o łodydze, liściach i kwiatach barwy żółtobrązowej. Jest to roślina bezzieleniowa: jej komórki nie zawierają chloroplastów. Czerpie ona substancje pokarmowe ze szczątków organicznych, pobieranych za pośrednictwem grzybów glebowych, których strzępki wnikają do korzeni gnieźnika (jest to mikoryza, czyli współżycie rośliny i grzyba). Jest więc saprofitem . rośliną cudzożywną. Korzenie gnieźnika są grube, krótkie i splątane tak, że przypominają ptasie gniazdo. Łodyga dorasta do 50 cm wysokości. Początkowo jest żółta, a później przybiera barwę brunatną. Liście są łuskowate, silnie zredukowane (zazwyczaj są tylko ich pochwy), również żółtobrązowe (cztery do pięciu liści osadzonych na łodydze). Kwiaty są małe, bez ostrogi, zebrane w dość gęste grono. Gnieźnik kwitnie w maju i czerwcu. Jego kwiaty mogą być zapylane przez muchy lub są samopylne. W okresach długiej i silnej suszy lub gdy kłącze jest głęboko pod ziemią, a więc wtedy, gdy kwiatostan nie może przebić się przez podłoże, gnieźniki mogą kwitnąć pod ziemią. Owocem jest rozdęta torebka. Nasiona kiełkują dopiero po wniknięciu w nie strzępek grzyba.

Warto wiedzieć: Kwiaty storczyków mają specyficzną budowę. Po pierwsze, są skręcone wokół własnej osi. Są zazwyczaj grzbieciste . co oznacza, że można przez kwiat przeprowadzić tylko jedną oś symetrii. Okwiat składa się z listków ustawionych w dwóch okółkach. Jeden z tych listków (z wewnętrznego okółka) przekształcony jest w tak zwaną warżkę, na której często tworzy się również ostroga. Wiąże się to z potrzebą zapewnienia owadom zapylającym kwiaty storczyków jakiegoś .lądowiska.: jest nim właśnie warżka. Może ona przybierać różne kształty. Trzy listki tworzą nad wejściem do ostrogi (która może zawierać np. nektar, włoski) hełm, zabezpieczający pyłek i znamię przed zamoknięciem. Dla storczyków typowa jest także budowa pręcików i słupka, które są zrośnięte w prętosłup (a ściślej, zrośnięte są nitki pręcików z szyjką słupka).
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl