Dodano: 0 0000
ubarwienie Barwa ciała piskorza jest żółtawa, czasem brunatnożółta. Brzuch jest nieco jaśniejszy, a grzbiet bury. Wzdłuż boków ciała od oka do nasady płetwy ogonowej ciągnie się szeroka ciemnobrązowa smuga. Nad nią i pod nią biegną znacznie węższe pasy tej samej barwy. Dolny pas dochodzi zazwyczaj tylko do nasady płetwy odbytowej. Na brzuchu widocznych jest wiele ciemnobrunatnych cętek i plam. Na żółtawym tle pokryw skrzelowych również występują ciemne plamy. Barwa ciała jest zmienna i zależy od środowiska, w którym ryba przebywa. Płetwy piskorza są brudnożółte, pokryte wieloma plamkami, dobrze widocznymi zwłaszcza na płetwach grzbietowej i ogonowej.
występowanie Piskorz występuje w całej Europie, z wyjątkiem krajów leżących na skraju kontynentu. W Polsce rozprzestrzeniony jest na całym obszarze kraju z wyjątkiem terenów typowo górskich, na których nie znajduje dla siebie odpowiednich warunków środowiska.
pokarm Do odżywiania zewnętrznego przystępuje piskorz dopiero po około 12 dniach życia. Pokarmem piskorza są drobne bezkręgowce denne i naroślinne, głównie larwy owadów. Często w przewodach pokarmowych znaleźć można znaczne ilości szczątków roślinnych.
rozród Wiosną, w końcu kwietnia lub w maju dojrzałe płciowo osobniki przystępują do rozrodu. Zabarwienie ich staje się bardziej jaskrawe, a u samców czerwono zabarwiają się wąsiki i pierwsze promienie płetw parzystych. Rozród odbywa się wśród roślinności wodnej, do której przyklejają się składane jaja.
rodzina piskorzowate
rozwój Przy temperaturze od 16 do 17C okres rozwoju embrionalnego trwa 4 doby. Wylęgające się, słabo rozwinięte osobniki, przyczepiają się do roślin podwodnych.
piśmiennictwo

Komentarze

Ripcord toifeltu@wp.pl
18 lutego 2007

gurgel wiem gdzie są takowe rybki,ale sorki-sam je musisz złapać bo dno muliste;-)
Rzeka Guber okolice Kętrzyna woj.Warm-Mazurskie

gurgel tomski86@wp.pl
31 października 2005

Bardzo interesuje mnie ta ryba. Każdego kto wie jak uzyskać kilka osobników proszę o kontakt mailowy,to dla mnie bardzo ważne...

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl