Dodano: 0 0000
ubarwienie Najczęściej grzbiet, wierzch głowy i boki ciała mają tło szarożółte, na którym rozmieszczone są zielonkawobrązowe, mniej lub bardziej ciemne, nieregularne plamy różnego kształtu i wielkości. Plamy te zlewają się często ze sobą tworząc podłużne lub poprzeczne, niewyraźne pasy. Przy nasadzie płetwy ogonowej znajduje się wyraźnie zaznaczona czarna, pionowa plamka. Spód ciała jest koloru brudnożółtego, bez plam lub z rzadko rozmieszczonymi drobnymi plamkami. Płetwy śliza mają barwę żółtawą, przy czym na płetwie grzbietowej i ogonowej widocznych jest wiele plamek ułożonych w regularne rzędy. Na wierzchniej płaszczyźnie płetw piersiowych plamki są słabiej widoczne, a płetwy brzuszne i odbytowa są słabiej widoczne i zwykle zupełnie pozbawione plamek.
występowanie Śliz zasięgiem występowania obejmuje prawie całą Europę, z wyjątkiem niektórych peryferyjnych części kontynentu. W Polsce rozpowszechniony jest na całym obszarze kraju.
pokarm Śliz początkowo odżywia się drobnymi formami planktonowymi, ale począwszy od stadium narybku głównym pokarmem stają się larwy owadów, a także dojrzałe formy owadów wodnych i latających oraz jaja ryb.
rozród Rozród śliza zaczyna się wiosną, najczęściej w maju, przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody. Pierwszy raz do rozrodu przystępują osobniki w drugim roku życia. Ich ubarwienie staje się bardziej jaskrawe i kontrastowe. Na głowie i na płetwach pojawia się drobna wysypka perłowa. Rozród ma burzliwy przebieg. Ryby wykonują energiczne ruchy tarłowe, po których następuje złożenie i zapłodnienie jaj. Jasnożółte jaja o średnicy około 1 mm pokryte są substancją kleistą, dzięki której przyklejają się do glonów porastających kamienie.
rodzina Piskorzowate.
rozwój Rozwój jaj przy temperaturze 20C trwa niecałe 4 doby. Wylęg pozbawiony jest gruczołów kleistych. Po wykluciu przebywa wśród kamieni na dnie. Już po trzech dobach ślizy przechodzą na odżywianie zewnętrzne.
piśmiennictwo

Komentarze

Wędkarz 115 @
24 marca 2006

I co znim zrobiłeś kolego?
Czy wiesz że jest on prawnie chroniony?

Volt Gorn44@poczta.fm
6 lipca 2005

to klamstwo ze sliz ma dlugosc od 10 do 12 ja widzialem i zlapalem na siateczke akwariową sliza ktory mial prawie 20 cm
znajdowal sie w malej zece na gornym sląsku wielonce

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl