Dodano: 0 0000
występowanie Grzybienie białe można napotkać w stawach, jeziorach, zatokach, na Zalewie Wiślanym – wszędzie tam, gdzie są wody wolno płynące i stojące.
uwagi Forma ochrony: ścisła.

Charakterystyka: Wieloletnia roślina wodna o bardzo grubym i długim kłączu, pełzającym w mule na dnie zbiorników wodnych. Pływające po powierzchni wód liście są okrągławe, całobrzegie, skórzaste, u nasady głęboko (prawie do połowy) wcięte. Nerwy drugiego rzędu przy brzegu liści są ze sobą łukowato połączone. Kwiaty pojawiają się od czerwca do września. Są duże (do 15 cm średnicy), białe, o licznych, spiralnie ułożonych płatkach (nieco dłuższych od leżących u spodu czterech zielonych działek kielicha). Liczne pręciki zrośnięte są z zalążnią słupka. Żółte znamię słupka jest płaskie i tarczowate. Kwiaty otwierają się w dzień, a wieczorem i w nocy są stulone. Pachną bardzo słabo. Zapylają je muchy i chrząszcze. Owoc jest półkolisty lub jajowaty. Gdy owoce dojrzeją, szypułki kurczą się i wciągają owoc pod wodę, gdzie jego ściany ulegają rozpadowi, a nasiona wydostają się na zewnątrz. Przez pewien czas mogą one utrzymywać się na powierzchni wody (dzięki osłonce zawierającej powietrze – w miarę upływu czasu osłonka ta stopniowo rozpuszcza się), a później nasiona opadają na dno i kiełkują.

Warto wiedzieć: Nazwa „grzybienie białe” nie oznacza liczby mnogiej, ale rodzaj nijaki, dlatego też nieprawidłowa jest stosowana czasami nazwa: „grzybień biały”. Jest to bardzo piękna, dekoracyjna roślina, o właściwościach leczniczych (działa nasercowo i uspokajająco), ale jest również i trująca. Stosowana jest jako środek pobudzający i regulujący pracę serca. Dawniej kłącze grzybieni, zawierające garbniki, było wykorzystywane w garbarstwie.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl