Dodano: 0 0000
Głowa brunatnawa, czułka brunatne – u samce podwójnie pierzaste, u samicy nitkowate. Tułów szary z brunatną plama na środku, odwłok szary. Tło skrzydeł jasno lub ciemno brunatne. Na skrzydle przednim znajduje się kilka przepasek poprzecznych, z których każda jest dwubarwna składa się z prążka białego i brunatnego. Oprócz tego na skrzydle przednim przy wierzchołku skrzydła znajduje się duża brunatna plamka. Skrzydło tylne jednolicie szarobrunatne.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Rodzina: garbatki (Notodontidae)
Rodzaj: wzjeżka (Clostera)
wygląd Głowa brunatnawa, czułka brunatne – u samce podwójnie pierzaste, u samicy nitkowate. Tułów szary z brunatną plama na środku, odwłok szary. Tło skrzydeł jasno lub ciemno brunatne. Na skrzydle przednim znajduje się kilka przepasek poprzecznych, z których każda jest dwubarwna składa się z prążka białego i brunatnego. Oprócz tego na skrzydle przednim przy wierzchołku skrzydła znajduje się duża brunatna plamka. Skrzydło tylne jednolicie szarobrunatne.
występowanie Gatunek w całym kraju bardzo pospolity. Motyle dorosłe spotyka się w lasach liściastych i zaroślach nadrzecznych oraz w parkach.
tryb życia Motyle dorosłe latają w nocy różnorodne kwiaty.
pokarm Gąsienice odżywiają się liśćmi wierzb (Salix sp.), topól (Populus sp.) oraz osik (Populus tremula).
rozwój Na wiosnę dorosłe motyle opuszczają osłony poczwarkowe. Samica składa jaja po kilka do kilkunastu na roślinach pokarmowych. Z jajeczek po około 10 dniach wylęgają się młode gąsieniczki. Występują dwie formy barwne: zielona lub brunatna. Pokryte są krótkimi woskami zebranymi po kilka w grupki na ciele gąsienicy. Żerowanie trwa około 3 tygodni. Po tym czasie następuje przepoczwarczenie w oprzędzie zrobionym pomiędzy liśćmi. Po około 10 – 15 dniach (połowa lipca) z poczwarek wychodzi drugie pokolenie motyli. Ich gąsienice żerują do połowy września a powstała poczwarka zimuje.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl