Dodano: 5 października 2005
Ciało bardzo duże i masywne, przypominające w zarysie ciało chrabąszcza. Na głowie dziesięcioczłonowe czułka z siedmioczłonową buławką w samca i pięcioczłonową u samicy. Człony tworzące buławkę bardzo długie i listewkowate. Ubarwienie ciała brunatne. Deseń tworzą plamki utworzone z jasnych łuseczek, które zwłaszcza na pokrywach tworzą wyraźne marmurkowanie. Na przedpleczu plamki układają się w dość wyraźne trzy pasy. Boki przedplecza delikatnie karbowane a jego nasada z gęsto ustawionymi białymi włoskami. Tarczka duża, po bokach pokryta jasnymi łuseczkami a w środku łysa. Odnóża bardzo mocne. U samca przednie golenie z dwoma zębami a u samicy z trzema.
systematyka Rząd: Coleoptera - chrząszcze
Podrząd: Polyphaga - chrząszcze wielożerne
Nadrodzina: Scarabaeoidea - żukokształtne
Rodzina: Scarabaeidae - żukowate
Podrodzina: Melolonthinae - chrabąszcze
Rodzaj: Polyphylla - wałkarz
Gatunek: Polyphylla fullo - wałkarz lipczyk
wygląd Ciało bardzo duże i masywne, przypominające w zarysie ciało chrabąszcza. Na głowie dziesięcioczłonowe czułka z siedmioczłonową buławką w samca i pięcioczłonową u samicy. Człony tworzące buławkę bardzo długie i listewkowate. Ubarwienie ciała brunatne. Deseń tworzą plamki utworzone z jasnych łuseczek, które zwłaszcza na pokrywach tworzą wyraźne marmurkowanie. Na przedpleczu plamki układają się w dość wyraźne trzy pasy. Boki przedplecza delikatnie karbowane a jego nasada z gęsto ustawionymi białymi włoskami. Tarczka duża, po bokach pokryta jasnymi łuseczkami a w środku łysa. Odnóża bardzo mocne. U samca przednie golenie z dwoma zębami a u samicy z trzema.
występowanie Gatunek zamieszkuje całą Europę. W Polsce znany z prawie całego kraju, ale występujący lokalnie. Zamieszkuje gleby piaszczyste porośnięte sosną. Dorosłe owady dzień spędzają ukryte w piasku a wychodzą wieczorami by żerować i szukać partnerów.
ochrona Gatunek umieszczony na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce z kategorią NT - gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia.
rozwój Cykl rozwojowy trwa 4 do 5 lat. Larwy obgryzają korzenie sosen.
uwagi Gatunek łatwy do zwabienia do światła.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl