Dodano: 0 0000
Wierzch skrzydeł Skrzydła obu par z wierzchu brunatne. Wierzchołek tylnego skrzydła wyciągnięty w niewielki róg. Samiec i samica wyglądają jednakowo.
Spód skrzydeł Tło spodu skrzydeł brunatne gęsto przyprószone zielonymi i seledynowymi łuseczkami. W poprzek skrzydła tylnego równolegle do brzegu bocznego znajduje się biała wąska przepaska.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Rodzina: modraszki (Lycaenidae)
Podrodzina: ogończyki (Theclinae)
Rodzaj: zieleńczyk (Callophrys)
wygląd Wierzch skrzydeł Skrzydła obu par z wierzchu brunatne. Wierzchołek tylnego skrzydła wyciągnięty w niewielki róg. Samiec i samica wyglądają jednakowo.
Spód skrzydeł Tło spodu skrzydeł brunatne gęsto przyprószone zielonymi i seledynowymi łuseczkami. W poprzek skrzydła tylnego równolegle do brzegu bocznego znajduje się biała wąska przepaska.
występowanie Gatunek jest w całym kraju bardzo pospolity. Spotykany jest na skrajach lasów, zrębach, wrzosowiskach.
tryb życia Motyle dorosłe latają w dzień przy ciepłej pogodzie odwiedzając różnorodne kwiaty, często przysiadują na gałązkach roślin.
pokarm Gąsienice odżywiają się liśćmi kruszyny (Rhamnus frangula) i roślin motylkowych.
rozwój Na wiosnę z poczwarki wylęgają się motyle, latają one już bardzo wcześnie, bo można je zauważyć już w połowie kwietnia. Samica składa bogato rzeźbione jaja w okolicy pąków roślin żywicielskich. Gąsienice są żywo zielone z gęstym i krótkim owłosieniem. Po okresie żerowania przepoczwarczenie następuje na ziemi pod rośliną żywicielską. Poczwarka luźno spoczywa w warstwie ściółki, barwy ciemnobrunatnej. Zimuje.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl