Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na północny-zachód od Ełku, na proponowanym obszarze Natura 2000 (SOOS Jezioro Woszczelskie), na wysokości 124,5 m n.p.m.
powierzchnia 179,8 ha (Leyding 1959). 147,5 ha; 172,6 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 10,6 m; śr. - 3,3 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 1997 roku wody jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości, a zbiornik do III kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
dno Piaszczyste i kamieniste, miejscami muliste. W płytkich partiach obficie porośnięte roślinnością zanurzoną. Obok łąk ramienicowych spotkać można szereg rdestnic i innych gatunków roślin wodnych. W zatokach występują nymfeidy. Pojawia się także osoka aloesowata.
dorzecze Ełk - Biebrza - Narew - Wisła.
dostępność Dostęp bardzo dobry od strony miejscowości. Utrudniony przy posiadłościach letniskowych ze względu na bezprawnie pogrodzony brzeg. Wokół brzegów dużo pomostów, zarówno małych, drewnianych typowo wędkarskich, jak również dobrze utrzymanych, rekreacyjnych przy prywatnych posiadłościach.
ośrodki Kwatery prywatne - agroturystyka.
kąpieliska W miejscowości Małkinie.
wypożyczalnie W prywatnych kwaterach.
brzegi Najbliższe otoczenie to pola i łąki, zabudowania okolicznych miejscowości oraz olsy i bory mieszane. Bezpośrednio nad brzegiem występuje wąski pas olchy, który miejscami przechodzi w łozowisko. Pas roślinności szuwarowej, który w południowej części jeziora ma szerokość ponad 150 m, tworzy głównie trzcina, pałka, jeżogłówka, tatarak i turzyce. Szuwar od strony jeziora jest siedliskiem częstych tu gąbek słodkowodnych.
miejscowość Woszczele, Małkinie.
hobby Wędkarstwo (leszcz, węgorz, lin, okoń).
miejsca Zabytki Ełku, cmentarz w Bartoszach.
podsumowanie
dodatkowe informacje W północnej części uchodzą do Jeziora Woszczelskiego dwa dopływy z jezior: Leśne i Sawinda Wielka. Na południowym-wschodzie jest odpływ do jeziora Sunowo.
W południowej części Woszczelskiego znajduje się jedna wyspa, o powierzchni 8,5 ha. Jest to pagórkowata łąka z wąskim pasem zadrzewień nad kamienistym brzegiem. Na wyspie wypasane są krowy, dzięki którym zachowany jest łąkowy charakter terenu.
Jezioro jest długie na ponad 2 km i szerokie na około 1,2 km. W północnej i południowej części zbiornika znajdują się dwie długie zatoki.
inne Inaczej nazywane jest Neumalker See (1938), Woszeller See (1921) (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

barbara basia16079@wp.pl
3 kwietnia 2009

ja mieszkam w woszczelach to cudne''miasteczko''

Piotrek pwkisiel@interia.pl
23 grudnia 2008

a ja mam działkę w Woszczelach od 2 lat - zaraz przy wjeździe od Ełku:))) To cudowna okolica, dla mnie nie ma piękniejszej:) Kiedyś zamieszkam tu na stałe!

mucha www.kascha85@web.de
5 listopada 2007

siemanko ja w woszczelach kiedys mieszkalam i widok z podwurka bylo wlasnie jezioro woszczelskie . pare miechuw temu bylam na urlopie w polsce i powiem szczerze ze ono nie zmienilo sie ...ale to byly czasy..... ps. pozdrowienia dla moich bylych kolezanek z woszczel mucha

Paula honey-17@o2.pl
26 lutego 2007

hejka. przypadkiem trafiłam tu i chcę tylko napisac ze ja jestem z woszczel:) Mam 19 lat i tu sie urodziłam. Jeśli ktos zaglada z was czasem ta strone to odezwijcie sie. Chetnie podziele sie tym co dzieje sie tu taraz. A Ty Krzyśku jak możesz to napisz kto stad jest Twoim dziadkiem, napewno znam. pozdrawiam serdecznie. 3 mjcie się ciepło. Paula

lalka laurencja21@o2.pl
2 marca 2006

Krzyśku chętnie nawiaże z tobą kontakt w celu wymiany informacji dotyczących wsi i jeziora woszczele. Jestem studentką II roku na kierunku turystyka i rekreacja a ta miejscowość stanowi temat mojej pracy zaliczeniowej, Jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoją wiedzą i przeżyciami dotyczącymi tego miejsca napisz prosze laurencja21@o2.pl pozdrawiam ;-))

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl