Dodano: 0 0000
jest cały czarnobrązowy z metalicznym połyskiem. Policzki i podgardle białe, a po bokach głowy oraz szyi jest białawy. W okresie godowym (X-VII) posiada białe plamy z obu stron tułowia. Głowa stosunkowo mała, a dziób długi i silny zakończony ostrym hakiem. Młode są matowe, brunatnoszare z jasnym spodem ciała. Brak dymorfizmu płciowego.
wygląd jest cały czarnobrązowy z metalicznym połyskiem. Policzki i podgardle białe, a po bokach głowy oraz szyi jest białawy. W okresie godowym (X-VII) posiada białe plamy z obu stron tułowia. Głowa stosunkowo mała, a dziób długi i silny zakończony ostrym hakiem. Młode są matowe, brunatnoszare z jasnym spodem ciała. Brak dymorfizmu płciowego.
występowanie kormorana spotyka się w pobliżu dużych wód zasobnych w ryby, np: jeziora (też te z rozbudowanymi ośrodkami wczasowymi – np. Wielkie Partęczyny na poj. Brodnickim), brzegi mórz, zimą również na rzekach. W Polsce żyje głównie na Mazurach i Pomorzu.
tryb życia kormoran doskonale nurkuje nawet do 9,5 m głębokości! Lata szybko, a kiedy odpoczywa (np. na kłodach drewna, skałach, mulistym brzegu, drzewach czy wprost na wodzie), to często suszy skrzydła częściowo je rozpościerając. Pływa dość głęboko zanurzony, a dziób wówczas zadziera do góry. Na ryby poluje pod wodą samotnie lub grupowo. Nocuje gromadnie na drzewach. Nie wszystkie kormorany gniazdują corocznie. Na terenach lęgowych kormorany przebywają od III do IX. Poza sezonem lęgowym trzymają się w grupach, ale trafiają się też samotne ptaki. Nie jest lubiany przez rybaków podobnie, jak np. czapla.
Od siebie mogę dodać, że pod Toruniem na Wiśle zaobserwowałem niezwykłe zjawisko (niezwykłe przynajmniej dla mnie). Najpierw małymi grupkami (góra po kilkanście sztuk) kormorany ciągnęły w przeciwną stronę do nurtu. Ich przelot zdawał się nie mieć końca. A po kilku minutach to dopiero była "jazda" ! Z daleka w moim kierunku nadciągał prawdziwy "rój" kormoranów. 100, a może i więcej tych czarnych ptaków z furkotem skrzydeł i pluskiem wody zbliżało się do mnie! Minęły mnie niemal na wyciągnięcie ręki, by za chwilę umknąć gdzieś daleko na rzekę. Jescze długo słyszałem ten niesamowity trzepot skrzydeł.
pokarm żywi się przeważnie drobniejszymy rybami zwłaszcza gatunkami dennymi i przebywającymi w mule.
gniazdo gniazduje w koloniach na drzewach, skałach i klifach, w trzcinach. Gniazdo zbudowane z grubych gałęzi ma średnicę 50-60 cm. Lęgowiska kormoranów można odkryć śledząc lot ptaków powracających do zniesienia ( i tu uwaga - wieczorem kormorany podążają do miejsc odpoczynkowych!). Wysiadujące kormorany można dość łatwo zobaczyć na gniazdach.
ochrona przy zanikaniu lokalnej populacji potrzebna jest ochrona miejsc lęgowych.
jaja Od III do V samica składa do 4 bladoniebieskich jaj mających grubą skorupę o wym. 63x39,4 mm. Wysiadywanie trwa 23 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice, a te szybko rozłażą się po gałęziach w pobliżu gniazda. Młode samodzielność uzyskują po 50 dniach i tyleż samo dni są jeszcze karmione przez swoich opiekunów. Kormoran wyprowadza jeden lęg w roku.
uwagi źródła: „Przewodnik Ptaki” Karel Hudec; „Zoologia dla leśników” A. Haber, M. Nunberg; „Ptaki Europy” Z. Czarnecki, K. A. Dobrowolski, B. Jabłoński, E. Nowak
piśmiennictwo

Komentarze

Milcia<3 milena123@onet.pl
8 października 2011

wszystko fajnie opisane syper..<3:)

elkdarek elkdarek@wp.pl
23 marca 2011

Mieszkam na mazurach od urodzenia i od młodych lat zostałem zaszczepiony miłością do wędkarstwa. Od lat obserwuję wzrost populacji kormoranów nad naszymi jeziorami. Z tego co słyszałem ptak ten jest przybyszem z Azji, jest szkodnikiem na skalę światową. Według nowego prawa wodnego nie wolno zarybiać jezior rybami innymi niż gatunki naturalnie występujące w naszych wodach ( mam na myśli karpia) więc po co chronić ptaka który również nie należy do naturalnej fauny europejskiej, a dodatkowo z racji swej liczebności i zdolności rozrodczej stał się największą plagą w całej europie. Tymi słowami apeluje do ustawodawców, ochrony środowiska o to by przejrzeli na oczy i zwrócili uwagę na to jak te zwierzęta dewastują środowisko naturalne i jak zmieniają krajobraz. Kormoran z wizytówki Mazur stał się ich zmorą.

bogumil bogumil.baranowski@interia.pl
2 marca 2011

Jestem miłośnikiem przyrody i od lat wędkuje na mazurach,a obecność kormoranów z roku na rok przybywa i czyszcza z ryb jeziora więc trzeba coś z tym zjawiskiem zrobic bo wędkarze też chcą spróbowac rybki bo licencje kosztują.

corristo@tlen.pl Krzysztof
4 maja 2007

Mają. Pasożyty :) oraz kruki, wrony, niektóre ptaki drapieżne oraz łasicowate niszczące lęgi

wlad vilad@vp.pl
5 marca 2007

czy kormorany czarne mają naturalnych wrogów

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl