Dodano: 17 sierpnia 2005
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: paziokształtne (Papilionoidea)
Rodzina: rusałkowate (Nymphalidae)
Podrodzina: rusałki (Nymphalinae)
Rodzaj: południca (Vanessa)
Gatunek: południca admirał (Vanessa atalanta)
budowa Skrzydło górne - nasadowa część skrzydła barwy brunatnej. Jest ona oddzielna czerwoną przepaską od części wierzchołkowej, która z kolei jest zabarwiona na brunatno-szaro z delikatnym niebieskawym połyskiem. Na części wierzchołkowej znajduje się kilka jasnych, białych plamek. Na brzegu bocznym skrzydła przedniego znajduje się występ w okolicy żyłki medialnej 1.
Skrzydło dolne - tło skrzydła brunatne. Brzeg boczny skrzydła tworzy czerwona przepaska z delikatnymi ciemnymi plamkami i niebieskim, małym oczkiem przy wierzchołku.
Spód skrzydeł - jest on ubarwiony kryptycznie czyli maskująco. Skrzydło przednie ubarwione jest podobnie do wierzchniej strony. Różni się jedyni jasną, brunatnawą plamką wierzchołkową. Spód skrzydła tylnego stanowi mozaika barw brunatnej i szarej, co doskonale maskuje motyla.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony, manifestuje się głównie w natężeniu barw.
Gąsienica - zabarwiona jest na czarno. Na ciele posiada liczne krzaczkowate wyrostki mające za zadanie chronić ciało larwy przed drapieżnikami. Na bokach ciała znajduje się rządek dość dużych jasnych plamek, ponadto całe ciało jest usiane delikatnymi białymi plameczkami. Posuwki barwy jasnoczerwonej.
Poczwarka typu wiszącego. Umocowana najczęściej na roślinie żywicielskiej lub w jej pobliżu.
występowanie Gatunek w Polsce dość pospolity i zamieszkujący cały kraj. Jednak ze względu na migracje w niektóre lata jest liczniejszy niż w inne. Dorosłe motyle można spotkać w sadach i ogrodach gdzie chętnie zlizują sok wyciekający z drzew lub owoców i nektar kwiatów.
pokarm Gąsienice żerują na pokrzywie (Urtica dioica).
wędrówki Gatunek ten podobnie jak rusałka osetnik jest motylem migrującym. W czerwcu dorosłe osobniki przylatują z basenu Morza Śródziemnego do Europy Środkowej i Północnej docierając nawet do północnej Skandynawii i koła podbiegunowego.
rozwój Samice składają jaja po przylocie z południa Europy, najczęściej w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Gąsienice szybko rosną i już po kilku tygodniach przepoczwarzają się. Pod koniec lipca z poczwarek wylęgają się dorosłe motyle, które migrują z powrotem do Europy południowej.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl