Dodano: 16 maja 2007
Zazwyczaj występuje w dużych grupach i w skupieniach. Jako substrat wybiera sobie dość świeże, korowate, grube gałęzie, konary i pnie drzew liściastych. Najczęściej starych dębów i kasztanowców. Spotykany od września do listopada, a nawet do marca, przy łagodnej zimie.

Do rodzaju Bulgaria sp. należą dwa gatunki. Są to:

- Bulgaria inquinans
- Bulgaria rufa

Występuje pod nazwami: Bulgaria polymorpha Oeder ex Wettst.; Lichen fungosus With.; Peziza inquinans Pers.; Peziza polymorpha Witth.{?}; Peziza turbinata Relhan; Phaeobulgaria inquinans (Pers.) Nannf.; Phaeobulgaria polymorpha (Oeder) Ferd. & Jørgensen{?}; Tremella turbinata Huds.

systematyka
 • Klasa: workowce - Ascomycetes
  • Rząd: tocznikowce - Helotiales
   • Rodzina: prószykowate - Bulgariaceae
    • Rodzaj: prószyk - Bulgaria Fr.
budowa Owocnik osiąga średnicę od 10 do nawet 50 mm. Młodociany owocnik prawie kulisty, później półkulisty do tarczkowatego, płytko miseczkowatego, krążkowatego i poduszeczkowatego. U młodych owocników występuje uwypuklenie dowewnętrzne, lśniącej, czerwonobrązowej warstwy rodzajnej oraz ciemnobrązowe, kosmokowato-ziarenkowate strony zewnętrznej. Dojrzały owocnik jest w kolorze czarny. Owocniki mocno dojrzałe w szczycie owocowania lekko wybrzuszone i bardzo mocno oprószone czarną powłoką zarodników.

Trzon bardzo krótki.

Miąższ świeżych, wilgotnych owocników, gumowato-łykowaty i galaretowaty. W barwie bursztynowy, brązowy i klarowny. Obficie wypełnia owocnik. W okazach już wyschniętych, twardy, skórzasty i elastyczny. Bez smaku i zapachu.

Zarodniki w wysypie koloru czarnego. W kształcie elipsoidalne, fasolowate i wydłużone. Powierzchniowo gładkie. Z jedna oleistą kropla wewnątrz. Ciemnobrązowe. Wielkość od 11 do 14,5 x od 6 do 8 µm. Worki są 8 zarodnikowe, ale w dojrzałych owocnikach tylko 4 zarodniki w worku są dojrzałe. Pozostałe są blade i niewyrośnięte.

uwagi Jest niejadalny.
Dotknięcie otoczni palcami powoduje ich zabarwienie na czarno od zarodników, którymi jest ona gęsto oprószona.
Należy do saprofitów.

Gatunki podobne to: bardzo podobna kisielnica trzoneczkowa - Exidia truncata Fr. Owocniki tego gatunku są podobne w kształcie, występują również na drewnie drzew liściastych, w tym szczególnie dębów. Otocznie nie brudzą jednak na czarno, gdyż wysyp zarodników ma kolor biały.
Podobna jest też orzechówka mączysta - Encoelia furfuracea (Roth) P. Karst; występująca na olszy i leszczynie i wysypie zarodników w kolorze blado rudawym.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl