Dodano: 21 października 2004
Pospolita. Spotykana na wiosnę ale główny wysyp jest, od początku, do późnej jesieni. Występuje pojedynczo, w grupach, w szeregach lub w czarcich kręgach. Towarzyszy lasom liściastym i iglastym, spotykana również, na ich obrzeżach i w parkach.

Do rodzaju Lepista sp. poza omawianą należą:

- Lepista caespitosa
- Lepista densifolia
- Lepista diemii
- Lepista flaccida
- Lepista glaucocana
- Lepista inversa
- Lepista irina
- Lepista multiformis
- Lepista ovispora
- Lepista panaeolus
- Lepista personata
- Lepista piperata
- Lepista pseudoectypa
- Lepista rickenii
- Lepista saeva
- Lepista sordida
- Lepista subaequalis


Występuje również pod nazwami: Lepista nuda var. pruinosa (Bon) Bon ex Courtec.;Lepista nuda var. pruinosa (Poisy;Agaricus nudus (Bull.;Tricholoma nudum (Bull.) P. Kumm.;Rhodopaxillus nudus var. pruinosus Bon;Tricholoma personatum var. nudum (Bull.) Rick;Rhodopaxillus nudus ( (Bull.) Maire;(Lepista nuda f. gracilis Noordel. & Kuper;Tricholoma nudum var. majus Cooke;Tricholoma nudum var. lilaceum Quél.;Tricholoma personatum ;Agaricus nudus var. majus Cooke;Tricholoma sordidum var. lilaceum (Quél.) anon.;Tricholoma lilaceum (Quél.) anon.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: gąskowate - Tricholomataceae
    • Rodzaj: gąsówka - Lepista (Fr.)
budowa Kapelusz średnicy od 60 do 150 mm. Masywny i duży. Kolor młodego owocnika intensywnie fioletowy, lilowofioletowy, brązowawofioletowy, do szrawofioletowego i bladoniebieskiego. Centrum ciemniejsze, brązowawofioletowe. Z wiekiem zewnętrzne zabarwienie blednie. Młody owocnik w kształcie wypukły. Dojrzały szybko rozpostarty, i wywinięty. Skórka sucha, matowa. Rant ostry, podwinięty. Powierzchnia gładka i jedwabista.

Blaszki szerokość od 6 do 10 mm. Gęste i cienkie. Barwy fioletowej, z wiekiem zmieniające kolor na brązowawoochrowy lub amarantowobrązowy. Kruche i łamliwe. Przy trzonie przyrośnięte, lub zatokowato wycięte.

Trzon w barwie fioletowy. Na powierzchni zasnuty wrośniętymi białymi włókienkami. Kolor wybarwia się z wiekiem i jest wtedy szarawoniebieskawy. Długość od 50 do 120 mm. Grubość od 8 do 20 mm. Kształt cylindryczny lub maczugowaty. Twardy i pełny jak młody. Starszy może być, strefowato pusty. Mocno osadzony w glebie. Podstawa pokryta grzybnią w barwie fioletowej lub z odcieniem brązu.

Miąższ koloru fioletowego, bladofioletowego, do białoszarawego. Zwarty, wodnisty i mięsisty za młodu. Z wiekiem zmiękczający się i watowaty. Uciskany i rozkrojony nie zmienia zabarwienia. Smak łagodnie słodkawy. Zapach świeżych owocników rzodkiewkowy.

Zarodniki w wysypie barwy bladoróżowocielistej, kremoworóżowej lub mięsistej. W kształcie elipsoidalne. Na powierzchni drobno brodawkowane. Hialinowe. Wielkości od 6 do 9 x od 4 do 5,5 µm.

uwagi Jadalna i bardzo smaczna. Można ją uprawiać.
Grzyb saprofityczny, rozkłada szczątki organiczne.
Na surowo trująca!
Trzeba zachować szczególną uwagę przy pozysku, aby nie pomylić z innymi fioletowymi grzybami, z rodzaju Cortinarius sp. Są one trujące!.
Można tu wskazać dla przykładu na zasłonaka brodatego - Cortinarius traganus.

Podobnym gatunkiem jest: gąsówka dwubarwna - Lepista personata oraz gąsówka brudna - Lepista sordida.

Inne nazwy to: gąska (bedłka) naga, różanka naga, gąsówka naga.

Inne nazwy zwyczajowe to: gąska naga, gąsówka fioletowa, gąska fioletowa, bedłka fioletowa, rycerzyk fioletowy, gąska psia lub dzika, członka naga, członka psia, słonka.

Według H.i R. Grünert "Grzyby. Leksykon przyrodniczy.", "nuda" ,oznacza, "naga".

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl