Dodano: 11 sierpnia 2009
Pokrojowo niczym nie różni się od powszechnie znanego zająca szaraka, od którego jest jednak mniejszy. Ma również krótsze niż u szaraka uszy i ogon.
Dodano: 11 lipca 2007
Jest to nieduży gatunek ważki. Przód głowy (czoło) jak u większości zalotek jest biały. Warga górna ciemna z dwiema jasnymi plamkami. U samców tułów i nasada odwłoka są przyprószone na błękitno, u samicy na odwłoku i tułowiu znajduje się delikatny żółty rysunek.
Skrzydła tylne zaczernione u nasady, poza tym całe przeźroczyste. Pterostigma ciemna, brunatna. Pole za pterostigma posiada przyprószone na biało żyłki.
Na końcu cylindrycznego odwłoka występują na biało zabarwione przydatki analne.
Gatunkiem podobnym w kraju jest zalotka spłaszczona (Leucorrhinia caudalis). Różni się ona od zalotki białoczelnej budową pola kubitalnego w skrzydle tylnym, oraz pterostigmą, która u samic zalotki spłaszczonej jest jasna od spodu.
Dodano: 20 czerwca 2007
Barwa podstawowa ciała ciemna. Nasada skrzydeł tylnych czerwono-czarna. Plamka skrzydłowa ciemna. Na grzbietowej stronie segmentów odwłoka 1 do 7 znajduje się duża szeroka plama. U samca plamy od 1 do 6 są ciemne, czerwonawo-brązowe lub ciemno brunatne i słabo widoczne, jedynie plama na segmencie 7 jest kontrastowa w stosunku do otoczenia – posiada barwę żółtą, intensywną. Plama ta u samca jest doskonale widoczna u siedzących ważek, a nawet w locie. U samic wszystkie plamy na grzbietowej stronie odwłoka są żółte. Przydatki analne na końcu odwłoka ciemne.
Larwa charakteryzuje się beczułkowatym i dość masywnym ciałem.

Samce zalotki większej są niemożliwe do pomylenia, natomiast samice dzięki obecności żółtych plam na odwłoku przypominać mogą samice zalotki czerwonawej - Leucorrhinia rubicunda.
Dodano: 24 kwietnia 2007
Niewielki gatunek chrząszcza. Ciało wysmukłe, wydłużone i delikatnie wypukłe. Barwa podstawowa ciała brunatna, często z lśniącym połyskiem.
Głowa w zarysie trójkątna. Najszersza tuż za oczami. U nasady przewężona tak, że powstaje krótki odcinek nazywany szyją. Na grzbietowej powierzchni głowy znajdują się dwie bruzdy rozdzielające powierzchnię głowy na trzy listewki, z których środkowa jest najszersza. Czułka 11-członowe, poszczególne człony kuliste, jedynie człon ostatni na końcu zaostrzony. Oczy dość duże, nieznacznie wystające z głowy na boki.
Na powierzchni przedplecza znajdują się trzy głęboko zarysowane bruzdy rozdzielające grzbietową powierzchnię przedplecza na cztery listewki. Bruzdy boczne maja niekompletny przebieg – kończą się przed brzegiem przednim przedplecza, natomiast bruzda środkowa przebiega od brzegu przedniego aż po nasadę przedplecza. Dno bruzd jest pomarszczone.
Tarczka bardzo mała, praktycznie niewidoczna.
Pokrywy wydłużone. Na ich urzeźbienie składa się 7 bruzd wypełnionych pojedynczymi rzędami dość dużych punktów oraz wypukłości między bruzdami nazywane listewkami lub zagonikami. Zagoniki: 5 i 7 w tylnej części pokryw tworzą odstający fałd.
Skrzydła błoniaste dobrze wykształcone, jest to gatunek latający.
Dodano: 27 marca 2007
Ciało dość płaskie i niezbyt szerokie. Na głowie para oczu złożonych i czułka złożone z dość krótkich 11 członów. Za oczami bardzo silnie wystające skronie. Ku tyłowi, trójkątna w kształcie głowa ulega tuż za skroniami silnemu przewężeniu tworząc odcinek na wzór szyi. Punktowanie powierzchni głowy bardzo delikatne, ale głęboko i gęsto nakłute, podobnie jak punktowanie przedplecza. Przedplecze w zarysie prostokątne, brzegach zaokrąglonych katach przednich brzegach tylnich. Na brzegach bocznych pokryte delikatnymi ząbkami a w każdym z kątów przedplecza można zauważyć delikatny, ale wyraźny wcisk. Tarczka dobrze widoczna. Pokrywy płaskie z zatartym punktowaniem. W okolicy brzegu bocznego każdej pokrywy ciągnie się od barku podłużne żeberko powodujące załamanie tu ku dołowi powierzchni pokrywy. Błoniaste skrzydła drugiej pary dobrze wykształcone.
W budowie odnóża widoczny dymorfizm płciowy. Przednie i tylne stopy u samców i samic są pięcioczłonowe, podczas gdy tylne u samców są czteroczłonowe a u samic pięcioczłonowe.
Dodano: 27 marca 2007
Ciało dość szerokie i spłaszczone. Ubarwienie metaliczne, najczęściej w różnych odcieniach barwy miedzistej i brunatnej.
Głowa ułożona pod kątem prostym do pozostałej części ciała. Na urzeźbienie tej części ciała składa się dość głęboko nakłute punktowanie. Czoło i przednia część głowy pokryta białymi włoskami.
Przedplecze w zarysie prostokątne. Jego brzeg nasadowy podwójnie esowato wygięty. Urzeźbienie tworzą głębokie nakłucia i zmarszczki biegnące poprzecznie.
Pokrywy płaskie. Na każdym znajdują się dość dobrze widoczne żeberka, pomiędzy którymi leża szerokie, płaskie i gęsto punktowane zagoniki. Na każdej pokrywie znajdują się trzy dołki, zabarwione na ceglasto z silnym metalicznym połyskiem.
Odnóża ubarwione podobnie jak górna strona ciała. Stopy mogą mieć barwę niebieską z metalicznym połyskiem.
Skrzydła drugiej pary – błoniaste dobrze rozwinięte.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl