Dodano: 0 0000
budowa Krzewinki niskie, liście ciemnozielone, błyszczące. Osiąga wysokość od 5 do 40 cm. Znana jest jako roślina obficie nektarująca i miododajna dla pszczół i trzmieli.
Jagody zebrane w małe grona, o różnej intensywności czerwieni. Owoc początkowo biały, w miarę dojrzewania czerwienieje. W południowej i południowo-zachodniej części kraju zakwita po raz drugi i owocuje we wrześniu, w październiku, a niekiedy w listopadzie. Owoce z powtórnego kwitnienia są na ogół mniejsze, ale trwalsze i mocniej zabarwione.
występowanie W strefie okołobiegunowej i środkowej Europy, Azji oraz Ameryki Płn. Występuje w całej niżowej części Polski, w runie suchych i świeżych borów sosnowych, na glebach piaszczystych zasobnych w kwaśną próchnicę. W Polsce brusznica kwitnie od maja do lipca, owocuje w sierpniu. W południowej i południowo- zachodniej części kraju zakwita po raz drugi i owocuje we wrześniu, w październiku, a niekiedy w listopadzie. Odporna na niskie temperatury, wiecznie zielona występuje w tundrze podbiegunowej i lasach iglastych strefy umiarkowanej.
uwagi Smak lekko gorzki i cierpko-kwaśny. Przerabia się ją na niezbyt słodkie dżemy i konfitury. Tradycyjnie używane jako dodatek do mięs. Produkuje się z nich soki pitne. Można z nich wyrabiać także kompoty, i nadzienia do cukierków. Zawierają kwas benzoesowy, który zapobiega szybkiemu psuciu się świeżych jagód i przetworów.
Brusznica od dawna stosowana była do leczenia stanów zapalnych dróg moczowych.
piśmiennictwo

Komentarze

lolek
9 grudnia 2006

nie ma tu nic o rośliności na strefie okołobiegunowej jak katoś robi takow noatke to najpierw powinien sie zastanowić co pisze

Daren darensm@interia.pl
9 października 2005

jest dobra do jedzenia bardzo mi smakowała

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl