Dodano: 0 0000
Bylina z pełzającym podziemnym kłączem. Liście: duże do 20 cm długości i 6 cm szerokości, eliptycznojajowate, o unerwieniu równoległym, długoogonkowe, wyrastają bezpośrednio z kłącza parami lub po 3, u ich nasady znajdują się zielone lub czerwonopurpurowe łuski,szczyt blaszki liściowej zaostrzony. Łodyga: bezlistna, u nasady otoczona pochwami liściowymi, nieco krótsza lub tak długa jak liście zakończona 5-10 kwiatami. Kwiaty: zapylane przez pszczoły, białe, o silnej i przyjemnej woni, do 9 mm długie, zwieszone, zebrane w jednostronne grono, okwiat pojedynczy składa się z 6 zrośniętych w kształcie dzwonka płatków, jedynie ich końcówki wolne i odgięte do tyłu. Okres kwitnienia: przypada na maj do początku czerwca. Owoc: czerwona jagoda, średnicy 8-10 mm.
systematyka
 • Klasa Liliopsida (=Monocotyledones) - jednoliścienne
 • Podklasa Lilidae - liliowe
 • Nadrząd Lilianae - liliopodobne
 • Rząd Liliales - liliowce
 • Rodzina Liliaceae - liliowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Quercetea roboli-Petraeae
wygląd Bylina z pełzającym podziemnym kłączem. Liście: duże do 20 cm długości i 6 cm szerokości, eliptycznojajowate, o unerwieniu równoległym, długoogonkowe, wyrastają bezpośrednio z kłącza parami lub po 3, u ich nasady znajdują się zielone lub czerwonopurpurowe łuski,szczyt blaszki liściowej zaostrzony. Łodyga: bezlistna, u nasady otoczona pochwami liściowymi, nieco krótsza lub tak długa jak liście zakończona 5-10 kwiatami. Kwiaty: zapylane przez pszczoły, białe, o silnej i przyjemnej woni, do 9 mm długie, zwieszone, zebrane w jednostronne grono, okwiat pojedynczy składa się z 6 zrośniętych w kształcie dzwonka płatków, jedynie ich końcówki wolne i odgięte do tyłu. Okres kwitnienia: przypada na maj do początku czerwca. Owoc: czerwona jagoda, średnicy 8-10 mm.
wymiary Od 10 do 30 cm wysokości.
występowanie Gatunek spotykany na obszarze całej Europy za wyjątkiem dalekiej północy. W Polsce występuje pospolicie na niżu, w górach rzadko po regiel dolny. Bardzo rzadko spotykany wyżej w górach, najwyższe stanowisko odnotowano na W Tatrach Zachodnich na Sarniej Skale. Konwalia majowa rośnie w borach mieszanych, dąbrowach acidofilnych, ciepłolubnych buczynach storczykowych, w górach zajmuje miejsca skaliste, na rędzinach o odczynie zasadowym. Często gatunek przenoszony do przydomowych ogródków i na działki, dziczejący.
ochrona Gatunek objęty ochroną częściową.
Głównym zagrożeniem dla gatunku jest pozyskiwanie do celów leczniczych oraz masowe zrywanie w okresie kwitnienia dla celów ozdobnych. Zagrożenie stanowi również nadmierna i niewłaściwa eksploatacja lasów, w wyniku tego wiele stanowisk zanikło a powierzchnie istniejących uległy znacznemu skurczeniu.
uwagi Gatunek rozmnaża się głównie wegetatywnie za pomocą podziemnych kłączy, które charakteryzują się silnym rozrostem, dzięki temu populacje są dość liczne, skupione w duże płaty liczące od kilkudziesięciu do kilkuset pędów. Tkanki całej rośliny zawierą glikozydy kardenolidowe (konwalotoksyna, konwalatoksol, konwalozyd), olejek eteryczny, flawonoidy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas chelidonowy oraz kwas acetydyno-2-karboksylowy. Dzięki zawartości tych substancji ziele konwalii posiada właściwości wzmacniające mięsień sercowy, stosowane jest również w przewlekłej niewydolności płuc (np. przy rozedmie), posiada silne właściwości moczopędne i regulujące ciśnienie krwi. Z uwagi na właściwości toksyczne konwalia majowa powinna być stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Iwona iwonkag6@o2.pl
15 lutego 2008

Witam!
Mam pytanie jakie szkodniki ,choroby atakują konwalie majową?

Beata terapia1@onet.eu
9 października 2006

Witam!
Bardzo proszę o informację co robić gdy konwalie przekwitną, a liście zwiędną, pożółkną. Czy można je ściąć, czy należy je zostawić w takim stanie jak są.
Pozdrawiam
Beata

eliza woźniak elizaw221@wp.pl
13 lipca 2006

Jestem zainteresowana uprawą konwalii.Byłabym wdzieczna gdyby ktoś podzielił sie ze mną uwagami naten temat.Skąd sie bieże nasiona , kiedy się to sieje , jakie ma wymagania, jakie są mozliwości zbytu konwalii.
Z góry dziękuje za pomoc.Byłabym wdzięczna chociaż za wskazówki , gdzie szukać informacji na ten temat.
eliza

hania hania@wp.pl
20 sierpnia 2005

jak zabezpieczac konwalie przed zima??

Piotrek ceconr@interia.pl
22 października 2004

Jestem zainteresowany uprawą konwali.Byłbym wdzieczny jezeli ktos by podzielił sie ze mną uwagami.Z góry bardzo dziekuję

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl