Dodano: 20 czerwca 2007
Roślina wieloletnia z krótkim podziemnym kłączem. Liście: odziomkowe długoogonkowe, podwójnie trzylistkowe, o brzegu wciętym lub karbowanym, od spodu sino nabiegłe; łodygowe krótkoogonkowe, znacznie mniejsze i słabiej wcięte. Łodyga: niekiedy gruczołowato owłosiona, wzniesiona, zwykle rozgałęziona, skąpo ulistniona. Kwiaty: niebieskawe, rzadziej białe lub niebieskawoczerwone, długości 30-50 mm, zwisające na długich szypułkach; okwiat podwójny, pięciokrotny; działki kielicha podobne do płatków, długie do 2,5 cm, dość szybko odpadające; płatki z długą, na zewnątrz wygiętą, haczykowatą ostrogą, w której gromadzony jest nektar, długie do 3 cm; pręciki liczne, nieznacznie wystające z korony; słupki owłosione, w liczbie 5-6. Okres kwitnienia: od maja do lipca Owoc: typu mieszek, zakończony dzióbkiem, długości do 3 cm, wypełniony licznymi, czarnymi i lśniącymi nasionami.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Ranunculidae - jaskrowe
 • Nadrząd: Ranunculanae - jaskropodobne
 • Rząd: Ranunculales - jaskrowce
 • Rodzina: Ranunculaceae - jaskrowate
Przynależność fitosocjologiczna: brak
wygląd Roślina wieloletnia z krótkim podziemnym kłączem. Liście: odziomkowe długoogonkowe, podwójnie trzylistkowe, o brzegu wciętym lub karbowanym, od spodu sino nabiegłe; łodygowe krótkoogonkowe, znacznie mniejsze i słabiej wcięte. Łodyga: niekiedy gruczołowato owłosiona, wzniesiona, zwykle rozgałęziona, skąpo ulistniona. Kwiaty: niebieskawe, rzadziej białe lub niebieskawoczerwone, długości 30-50 mm, zwisające na długich szypułkach; okwiat podwójny, pięciokrotny; działki kielicha podobne do płatków, długie do 2,5 cm, dość szybko odpadające; płatki z długą, na zewnątrz wygiętą, haczykowatą ostrogą, w której gromadzony jest nektar, długie do 3 cm; pręciki liczne, nieznacznie wystające z korony; słupki owłosione, w liczbie 5-6. Okres kwitnienia: od maja do lipca Owoc: typu mieszek, zakończony dzióbkiem, długości do 3 cm, wypełniony licznymi, czarnymi i lśniącymi nasionami.
wymiary Pędy osiągają wysokość 30-80 cm, maksymalnie do 1 m.
występowanie Gatunek występuje lokalnie na terenie całej Europy, z wyjątkiem północnych regionów (Skandynawii). W Polsce na rozproszonych stanowiskach na niżu i obszarach górskich po regiel górny. Rośnie w lasach liściastych, zaroślach oraz na zrębach i polanach. Można go również spotkać w ciepłolubnych dąbrowach, ciepłych grądach, zaroślach kserotermicznych i storczykowych buczynach. W górach najczęściej zasiedla podnóża skał i utrwalone piargi.
ochrona Gatunek pod ścisłą ochroną gatunkową.
Głównym zagrożeniem dla populacji orlika pospolitego jest wykopywanie i przenoszenie do przydomowych ogrodów, czy zrywanie jego efektownych kwiatów. Dawniej pozyskiwano go dla potrzeb przemysłu zielarskiego.
uwagi Orlik pospolity znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna i lecznicza. Świetnie nadaje się na rabaty oraz jako kwiat cięty. W naturalnej ochronie roślin stosowany do odstraszania ślimaków, które nie lubią zapachu rośliny. W medycynie orlik pospolity znalazł zastosowanie w homeopatii, zawiera między innymi alkaloidy (magnoflorynę) oraz kumarynę i glikozyd nitrylowy.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl