Dodano: 27 stycznia 2011
Drzewo o strzelistym pniu, widocznym od wierzchołka, co jest rzadkie u drzew liściastych. Korona jest wydłużona i dość luźna, gałęzie cienkie, odrastające prawie poziomo. Kora prawie czarna (szarobrunatna, starsza ciemnoszara), spękana w prostokątne tafelki. Pędy: zielone, później jasnobrunatne i ciemno-czerwono-brunatne. Pąki: wierzchołkowe odwrotnie jajowate, nie większe od bocznych, które są tego samego kształtu, odstające od pędu, otoczone 2 łuskami. Łuski są brunatnoczerwone do brunatno fioletowych, nagie, pokryte cętkami szarego wosku. Liście: ogonkowe, szeroko jajowate do okrągłych, zaokrąglone lub wycięte na szczycie, klinowate u nasady, obustronnie zielone, ze zlepkami włosków na spodzie. Kwiaty: męskie z brunatnymi lub purpurowymi liśćmi wspierającymi, z szaroniebieską plamą po środku. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie zebrane są w kwiatostany: męskie w kotki (bazie), zaś żeńskie w szyszeczki. Obydwa typy kwiatostanów zlokalizowane są w szczytowych rozgałęzieniach pędów (męskie powyżej kwiatostanów żeńskich); zimują nie okryte łuskami, i opadają po przekwitnieniu. Okres kwitnienia: od marca do kwietnia. Owoc: drobne orzeszki, z bardzo wąskimi skrzydełkami, wypełnionymi powietrzem ; w szyszeczkowatych, zdrewniałych owocostanach, pozostających do wiosny na gałęziach i opadających w całości.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa Hamamelididae - oczarowe
 • Nadrząd Hamamelidanae - oczaropodobne
 • Rząd Fagales - bukowce
 • Rodzina Betulaceae - brzozowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Gatunek charakterystyczny dla klasy Alnetea glutinosae.
wygląd Drzewo o strzelistym pniu, widocznym od wierzchołka, co jest rzadkie u drzew liściastych. Korona jest wydłużona i dość luźna, gałęzie cienkie, odrastające prawie poziomo. Kora prawie czarna (szarobrunatna, starsza ciemnoszara), spękana w prostokątne tafelki. Pędy: zielone, później jasnobrunatne i ciemno-czerwono-brunatne. Pąki: wierzchołkowe odwrotnie jajowate, nie większe od bocznych, które są tego samego kształtu, odstające od pędu, otoczone 2 łuskami. Łuski są brunatnoczerwone do brunatno fioletowych, nagie, pokryte cętkami szarego wosku. Liście: ogonkowe, szeroko jajowate do okrągłych, zaokrąglone lub wycięte na szczycie, klinowate u nasady, obustronnie zielone, ze zlepkami włosków na spodzie. Kwiaty: męskie z brunatnymi lub purpurowymi liśćmi wspierającymi, z szaroniebieską plamą po środku. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie zebrane są w kwiatostany: męskie w kotki (bazie), zaś żeńskie w szyszeczki. Obydwa typy kwiatostanów zlokalizowane są w szczytowych rozgałęzieniach pędów (męskie powyżej kwiatostanów żeńskich); zimują nie okryte łuskami, i opadają po przekwitnieniu. Okres kwitnienia: od marca do kwietnia. Owoc: drobne orzeszki, z bardzo wąskimi skrzydełkami, wypełnionymi powietrzem ; w szyszeczkowatych, zdrewniałych owocostanach, pozostających do wiosny na gałęziach i opadających w całości.
wymiary Wysokość do 30 m; liście o długości 4-10 cm; kwiatostany męskie o długości do 12 cm, kwiatostany żeńskie o długości do 2 cm.
występowanie Występuje pospolicie na niżu, w piętrze pogórza i górskim. Rośnie w wilgotnych lasach, na torfowiskach, nad potokami i rzekami, na glebach bezwapiennych, zasobnych, mokrych przez cały rok lub wolno obsychających.
rozmnażanie W warunkach naturalnych: generatywne (przez nasiona).
uwagi Pędy i młode liście lepkie.
Owoce roznoszone przez wiatr i wodę.
Z krajowych drzew jest to gatunek najbardziej związany z wodą.
Roślina pionierska, rosnąca w półcieniu.
Zasadniczy składnik olszyn i zespołów łęgowych, tworzy olesy (olsy) - Alnetum . Towarzyszą jej m.in. wierzby i topole, wiązy, jesion, czeremcha, kalina kruszyna, dereń świdwa, psianka słodkogórz; bardzo rozpowszechniony jest ols porzeczkowy, Ribo nigri-Alnetum.
Drewno olszy jest lekkie, miękkie, łupliwe, odporne na długie przebywanie w wodzie. Wykorzystuje się je w meblarstwie do produkcji sklejki, a także w budownictwie (np. na płoty). Szczególnie dobrze nadaje się na przedmioty narażone na stałe przebywanie w wodzie. Stanowi także materiał opałowy, wędzarniczy i służy do produkcji węgla drzewnego. Kora używana jest do produkcji garbników (zawiera ich do 16%), była również używana do farbowania na czarny kolor.
Olsza czasami uprawiana jako roślina ozdobna. Jest też używana do zadrzewień krajobrazowych.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl