Dodano: 4 stycznia 2010
| powierzchnia | 437 ha ; 443,7 ha (w roku 1955). |
|---|---|
| głębokość | 10 m. |
| ryby | wzdręga, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak |
| dno | Muliste, roślinność zanurzona (rogatek, rdestnica, moczarka) tworzy łąki podwodne bardzo bujne |
| użytkownik rybacki | Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie |
| dostępność | Mokradła i podmokłe łąki, wokół północnej części przeważają pola i łąki. |
| ośrodki | Dwa ośrodki - Cicha Polana i Policyjny |
| kąpieliska | W ośrodkach zorganzowane |
| wypożyczalnie | W ośrodkach wypoczynkowych |
| brzegi | W południowej części jeziora są płaskie, reszta - wysokie i strome, oczerety (pałka, trzcina). |
| miejscowość | Wałpusz, Stare Kiejkuty, Szczytno. |
| hobby | Wędkarstwo (typ leszczowy). |
| dodatkowe informacje | Na północy dwie podmokłe wyspy o powierzchni około 2 ha. Jezioro przepływowe. Na północy jezioro łączy się z jez. Łęsk (przez jez. Łęczek), na wschodzie z jez. Marksoby, a na południu wypływa rzeka Wałpusza. |
| inne | Po niemicku nazywane Waldpusch See, Walpusch, a w XV w. nazywano go Alpus. |
| piśmiennictwo | |
| lokalizacja |
Komentarze
kirkland kirkland45@wp.pl
17 maja 2006
Od 2006 na jez. Wałpusz rybacy nie odławiają sieciami, za to w 2006 i 2005 zarybiono jezioro szczupakiem i węgorzem. Już są efekty.
pustnicki pustniki@autograf.pl
3 kwietnia 2006
Uwaga na fotografowanie!!! W Starych Kiejkutach osławione centrum szkolenia Agencji Wywiadu, w którym rzekomo mieli być przez CIA przetrzymywani terroryści z Al-Kaidy. No w każdym razie polskie Jamesy Bondy szkolą się w pięknej okolicy:-)
Kris Amon krisair@aster.pl
25 kwietnia 2005
To fakt, ryby w tym jeziorze jest mało.Zawdzięczamy to głównie PZW Ostrołęka, który prowadzi rabunkową gospodarkę rybostanu od kilkunastu lat. Opłaty za wędkowanie są natomiast z roku na rok coraz wyższe. Gdzie tu logika?
Krzysztof Kamiński kkmaluch@neostrada.pl
13 lutego 2005
Widziałem wędkarzy lecz nie widziałem ryb złowionych przez nich.Sam nic nie złowiłem.Mam nad jeziorem dziłkę nie byłem tam od 2 lat.NIC MNIE TAM NIE CIĄGNIE!!!!
PePe pawelp@toyotamarki.com.pl
28 listopada 2003
Od roku 2003 wprowadzono na Wałpuszu strefę ciszy.


, Wałpusz, Stare Kiejkuty, Szczytno. 
