Dodano: 0 0000
Bylina z kilkoma wzniesionymi łodygami wyrastającymi z podziemnego rozbudowanego kłącza. Łodyga: wzniesiona, pojedyncza, gęsto ulistniona, bruzdowana, słabo owłosiona, o silnym zapachu. Liście: ciemnozielone; złożone, 2-3 krotnie pierzastosieczne, lancetowate, o odcinkach 1. rzędu ustawionych gęsto lub luźno, trochę ukośnie do osi. Wiosną przy ziemi tworzą gęste rozetki, na łodygach rozmieszczone są rzadko. Liście odziomkowe są ogonkowe i szerokie na 2–4 cm, liście łodygowe są siedzące i o połowę węższe. Kwiaty: tworzą płaskie kwiatostany, utworzone z koszyczków zebranych w baldachogrono, o 5 kwiatach brzeżnych języczkowych i środkowych rurkowych. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy z żółtawym środkiem. Okres kwitnienia: od czerwca do września (lipca - października). Owoc: spłaszczona niełupka, srebrzystoszara, wąsko oskrzydlona.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Asteridae - astrowe
 • Nadrząd: Asteranae - astropodobne
 • Rząd: Asterales - astrowce
 • Rodzina: Compositae - złożone
Przynależność fitosocjologiczna:
Gatunek charakterystyczny łąk świeżych rzędu Arrhenatheretalia.
wygląd Bylina z kilkoma wzniesionymi łodygami wyrastającymi z podziemnego rozbudowanego kłącza. Łodyga: wzniesiona, pojedyncza, gęsto ulistniona, bruzdowana, słabo owłosiona, o silnym zapachu. Liście: ciemnozielone; złożone, 2-3 krotnie pierzastosieczne, lancetowate, o odcinkach 1. rzędu ustawionych gęsto lub luźno, trochę ukośnie do osi. Wiosną przy ziemi tworzą gęste rozetki, na łodygach rozmieszczone są rzadko. Liście odziomkowe są ogonkowe i szerokie na 2–4 cm, liście łodygowe są siedzące i o połowę węższe. Kwiaty: tworzą płaskie kwiatostany, utworzone z koszyczków zebranych w baldachogrono, o 5 kwiatach brzeżnych języczkowych i środkowych rurkowych. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy z żółtawym środkiem. Okres kwitnienia: od czerwca do września (lipca - października). Owoc: spłaszczona niełupka, srebrzystoszara, wąsko oskrzydlona.
wymiary Wysokość rośliny do 50-80 cm; koszyczki o średnicy 0,4-1 cm.
występowanie Występuje w strefach klimatu umiarkowanego półkuli północnej i południowej. W Polsce występuje powszechnie na łąkach, pastwiskach, miedzach i ogrodach. Pospolity na terenie całego kraju, w górach występuje po piętro regla górnego.
rozmnażanie W warunkach naturalnych: generatywnie (nasiona) i wegetatywnie (podział kłącza).
W warunkach uprawy: najłatwiej rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej bardzo wczesną wiosną. Można też stosować wysiew nasion, ale nie wszystkie odmiany powtarzają cechy organizmu rodzicielskiego.
uwagi Ogrodnicy wyhodowali wiele kultywarów bardziej ozdobnych od typowej formy. Są uprawiane na rabatach kwiatowych.
Jest surowcem zielarskim. Wykorzystuje się części zielone z kwiatostanem lub sam kwiatostan. Ziele zawiera olejek eteryczny, gorzki alkaloid (achilleina), garbniki, cholinę, flawonoidy, kwas salicylowy. Surowiec ma działanie wielokierunkowe: głównie jako środek przeciwkrwotoczny, przy braku apetytu, zaburzeniach trawienia, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, a zewnętrznie przy ropiejących ranach i wypryskach.
Znajduje zastosowanie w kosmetyce - do maseczek, kąpieli i okładów.
W kuchni może być dodatkiem do różnych sałatek.
Posiekane liście krwawnika stanowią tradycyjny dodatek do karmy młodego drobiu.

OSTRZEŻENIE: w dużych ilościach wykazuje działanie toksyczne. Świeża roślina u osób wrażliwych może powodować zapalenie skóry.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl