Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje sie na wysokości 167 m n.p.m.

powierzchnia 631,63 ha (Leyding 1959). 587,5 ha, 615,1 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 34,7 m, śr. - 8,2 m (Choiński 1991).
klasa czystości Eutroficzny zbiornik, w którym okresowo występują obfite zakwity. W 1995 roku wody tego zbiornika zakwalifikowano do III klasy czystości i II kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
ryby wzdręga, sielawa, sieja, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Muliste i piaszczysto-muliste. Występuje tu sporo podwodnych górek i głęboczków. W płytkich partiach obficie zarośnięte roślinnością zanurzoną (głównie rogatek, wywłócznik i włosienicznik).
dorzecze Wel - Drwęca - Wisła.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o. o.
ośrodki Prywatne kwatery.
kąpieliska Istnieje miejskie kąpielisko w Dąbrównie.
brzegi W większości wysokie. Na północy tereny podmokłe i torfowiska. Otoczone polami, łąkami i na południowym-wschodzie lasem. Najbliższe otoczenie to wąski pas olchy i wierzby. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej (trzcina, pałka, oczeret).
miejscowość Dąbrówno, Leszcz.
hobby Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy po rzece Wel.
Wędkarstwo (sielawa, leszcz, szczupak, węgorz, lin, okoń). Jest to jezioro licencyjne, którym rządzi Gospodarstwo Rybackie z Ostródy (2002). Zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora RZGW w Gdańsku jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Dąbrowa Wielka (Wielka Woda) na rzece Wel nr 1.
miejsca Welski Park Krajobrazowy, zabytki Dąbrówna.
podsumowanie
dodatkowe informacje Istnieje jeden dopływ w postaci niewielkiego cieku Wkra Wielka. Jezioro połączone jest z jeziorami: Dąbrówka (dopływ na północnym - wschodzie), Dąbrowa Mała (kanał na zachodzie) Linowiec (dopływ na południu) oraz Brzeźno (dopływ na południu).
W południowo - wschodniej części jeziora znajduje się jedna wyspa o powierzchni około 1,5 ha. Brzegi urozmaicają trzy zatoki - jedna w części środkowo - zachodniej, druga na południowym - wschodzie, a trzecia na południu.
Zbiornik jest położony południkowo, silnie wydłużony, długi na prawie 8,5 km i szeroki na ponad 1,5 km.
Według klasyfikacji rybackiej należy ono do typu sielawowego (Grudniewski 1974).
Zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska na tym jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.
inne Inne nazwy tego jeziora to Grosser Damerau See (1923), Domeraw (1595), Grose Dammeraw, Grosse Domrow (1321), Duża Dómbrowa, Dąbrowo (Leyding (1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

erik stanish@interia.pl
18 sierpnia 2014

Ryby rybami, a widzieliście, że zaczynają wysychać rzeczki zasilające wielką wodę? Ponoć to robota wierzby energetycznej na polach pod górą dylewską. Dawno tam nie byłem ale poziom wody w jeziorze musi przecież przez to spaść i co wtedy. Będzie siedlisko żółwia błotnego albo jakiejś afrykańskiej żaby ewentualnie, a potem jak wytną wierzbę to będą protestować ekologowie w obronie żab . Ale cyrk na tych mazurach, ludzie dają się mamić byle jaką kasą i siedzą cicho jakby pod putinem byli. Kraj piękny...

Andrzej pl.andrzej@gmail.com
24 stycznia 2011

Jezioro i okolice piękne.
Ale poza małą płocią niema ryb PORAŻKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za to za łowienie za 14 dni musiałem zapłacić 160 zł PORAŻKA !!!!!!!!!!!!!!!!!! . Ogólnie wędkarzom odradzam.

dabrownia t30@wp.pl
10 maja 2010

Z Dąbrównem zwiazany jestem od 20 lat, ale to co sie ostatnio wyprawia na jeziorach to juz przegiecie. Firma ktora jest dzierzawi jeziora calkowicie wybila ryby. Zarybianie odbywa sie chyba tylko na papierze. Ryb wogole nie ma. A pracownicy firmy plywaja na silniku spalinowym pomimo strefy ciszy !!! Kompletnie olewaja prawo. Lodke z silnikiem spalinowym mozna normalnie zobaczyc przy terenie gdzie oni stacjonuja,
Dla mnie powinni wreszcie pracownicy gmina uporzadkowac ten temat

MarcinToruń studiodekorator@gmail.com
30 marca 2010

Cudowne jeziora jeździłem tam w dzieciństwie na wczasy, ale ośrodki upadły totalna ruina !,w kalborni jestem co lato od 38 lat,ostatnio na polu namiotowym ale to nie to ,szukam miejsca na rozbicie się na cemping

sio sio22@op.pl
9 września 2009

mi tam rybacy nie przeszkadzają,to ich praca,ale najgorsi są Ci którzy na nich piszą a sami kłusują pozdrawiam

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl