Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 166,3 m n.p.m.

powierzchnia 195,54 ha (Leyding 1959). 166 ha, 173,4 ha (Choiński 1991).
głębokość Max. - 34,5 m, śr. - 10 m (Choiński 1991).
klasa czystości Zbiornik eutroficzny. Okresowo występuje masowy rozwój glonów. W 1995 roku wody tego jeziora zakwalifikowano do III klasy czystości i II kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
ryby wzdręga, sielawa, sieja, płoć, okoń, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Od strony Dąbrówna twarde, kamieniste, w południowej części dno muliste słabo zarośnięte roślinnością zanurzoną.
dorzecze Wel - Drwęca - Wisła.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o. o.
dostępność Dostępność do brzegów od strony Dąbrówna bardzo dobra. Dojechać można praktycznie nad brzeg. Istnieje kilka niewielkich pomostów wędkarskich. Miejscami ze względu na szeroki pas szuwarów dostęp do wody jest utrudniony.
ośrodki Nad samym jeziorem (na południu) jest pole biwakowe wraz z kąpieliskiem. W Dąbrównie jest hotel i kwatery prywatne.
kąpieliska Przy polu biwakowym.
wypożyczalnie Można wypożyczyć kajaki, łódź już trudniej.
brzegi Północne i wschodnie brzegi są strome. Najbliższe otoczenie to pola i łąki. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej z głównym udziałem trzciny i oczeretu.
miejscowość Dąbrówno.
hobby Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy po rzece Wel.
Wędkarstwo (sielawa, leszcz, szczupak, węgorz, lin, okoń). Według rozporządzenia nr 1/2003 Dyrektora RZGW w Gdańsku zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Dąbrowa Wielka (Wielka Woda) na rzece Wel nr 1.
miejsca Welski Park Krajobrazowy, zabytki Dąbrówna.
podsumowanie
dodatkowe informacje Na północy dopływa rzeka Wkra Mała. W południowej części jeziora wypływa rzeka Wel. Jezioro połączone jest z jeziorem Dąbrowa Wielka (na południowym-wschodzie) i Okrągłym (na południowym-zachodzie). Zbiornik jest przepływowy, długi na około 4,5 km i szeroki na prawie 1 km.
Według klasyfikacji rybackiej należy do typu sielawowego (Grudniewski 1974).
W drodze Uchwały Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, na jeziorze wprowadzono zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.
inne Inne nazwy tego jeziora to Kleiner Damerau See (1923), Cleyne Dammeraw (1321), Mała Dómbrowa, Dąbrowo Małe (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Denis ryssamozlo@wp.pl
9 maja 2015

Ryb prawie już nie ma przez rybaków z siatkami...

Dabrowno t30@wp.pl
14 grudnia 2010

Stwierdzam z przykroscia ze ryb prawie wogole juz nie ma. Od kiedy firma z Ostrody - Jakies gospodarstwo rybackie wziela w dzierzawe obydwa jeziora (Mala i Duza Dabrowe) praktycznie nie ma co liczyc na wedkowanie. Powoli zamieniaja tetniace zyciem jeziora w sudnie. Najsmutniejsze jest to ze mimo interwencji mieszkancow i wedkarzy przeyjezdnych nikt ani w starostwie ani w gminie nie interweniuje.Szkoda jezior.

Rafał rafal.opacki@op.pl
18 marca 2009

Ryb rzeczywiście jest sporo ale co do dojazdu nad samą wodę to jest kiepsko wszędzie znaki zakazu i prywatne plaże ale nie dotyczy to tylko tego jeziora jeszcze gorzej jest z jeziorem Okrągłe które leży niedaleko małej wody , to jak ogrodzono to jezioro woła o pomstę do nieba . Słupy betonowe i wysoka siatka jak w Oświęcimiu praktycznie do samej wody . Zgroza !!!

Tekken dragon_tekken@op.pl
4 lipca 2006

Miałem dom nad tym jeziorem , ryb z roku na rok jest coraz mniej ale nadal jest dóżo leszcza o szczupaku nic nie wiem gdyz na niego sie nie nastawiałem. Na tym jeziorze trzeba długo nęcić by były jakies efekty po tygodniopwym nęceniu leszcz 4 kg to nie jest wyczyn ja osobiście złapałem tu leszcze 5.60 kg a po człodniowe zasiadce nie mogłem wyjąć siatki z wody . Pozdrawiam Jacek

sindbad mspiz@o2.pl
17 lutego 2006

Panie Grzegorzu co do tubylcow wyciagajacych szczupaki 40cm to smiech bo juz jako dziecko (a mieszkalem tam przez wiele lat) wyrzucalem i znajomi wiem ze takie sztuki wyrzucaja bo czekamy na wieksze (min 2 kg) a co robi warszawka... ? roznie bywa, sa porzadni i nie jak wszedzie tubylec niemieszkajacy od 98r. ale ciagle ciagnie mnie do dabrowna

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl