Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na południowym-wschodzie od Mrągowa, na wysokości 138,5 m n.p.m.

powierzchnia 209,30 ha (Leyding 1959). 186 ha; 201,4 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 31 m ; śr. - 9,2 m (Choiński 1991).
klasa czystości Eutroficzny zbiornik z dobrze zachowaną roślinnością zanurzoną. Okresowo występują masowe zakwity glonów.
W 1989 Probarskie uznane było za jedno z czystszych mezotroficznych jezior z okolic Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W 1984 roku wody jeziora należały do II klasy czystości. W 2004 roku zakwalifikowano je do I klasy czystości i II kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
ryby wzdręga, sielawa, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, szczupak, węgorz
dno Piaszczysto-muliste, muliste, miejscami kamieniste. Urozmaicone głęboczkami i podwodnymi górkami. Roślinność zanurzona dobrze rozwinięta. Dominuje moczarka, rdestnice, rogatek, wywłócznik i włosienicznik.
dorzecze Dajna - Guber - Łyna.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o w Mrągowie
dostępność Jezioro dobrze dostępne. Wokół brzegów dużo pomostów wędkarskich i typowo rekreacyjnych.
ośrodki Całoroczne pensjonaty, domy letniskowe we wsi Kosewo, Probark lub pole namiotowe.
kąpieliska Dzikie plaże przy prywatnych kwaterach oraz przy pomostach.
wypożyczalnie W ośrodku wypoczynkowym i w prywatnych kwaterach.
brzegi Najbliższe otoczenie to pola, łąki i zabudowa okolicznych miejscowości. Brzegi są wysokie i miejscami strome, a bezpośrednio nad wodą porośnięte olchą, brzozą i wierzbą. Wokół brzegów występuje pas roślinności szuwarowej od 5 m do 60 m szerokości. Dominuje trzcina i pałka.
miejscowość Kosewo, Probark, Mrągowo.
hobby Wędkarstwo. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu sielawowego. Gospodarzem wody jest Gospodarstwo Rybackie Mrągowo.
Żeglarstwo.
Nurkowanie. Okresowo klarowna woda i ciekawy charakter dna pozwalają na przyjemne spacery pod wodą.
miejsca Mazurski Park Krajobrazowy, zabytki Mrągowa, Baranowa.
podsumowanie
dodatkowe informacje Zbiornik jest długi na 2,4 km i szeroki na 1,4 km. W południowej części zbiornika znajdują się dwie niewielkie wyspy o powierzchni 0,3 ha i 0,15 ha. Nie ma większych cieków uchodzących do zbiornika. Na południowym-wschodzie Probarskie graniczy z jeziorem Zjadłe. Zbiorniki oddziela od siebie 100 metrowej szerokości pas lądu.
inne Inaczej nazywane jest Proberg See (1940), Proberger See (1928), Probergk (1651), Proberg (1595), Proborg (1414) (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Janek jan_chudy@wp.pl
30 marca 2013

Trzy lata temu byliśmy z dziewczyną na campingu Cypel. Powiem szczerze - najlepsze camping na jakim byłem. Cisza, spokój, piękne jezioro no iten wspominany przez wielu kiosek - zawsze świeże bułeczki z rana i browarek lany z kija. Zjeździlismy cale Mazury ale w pamięci utkwiło nam najbardziej pole campingowe CYPEL. Jezeli ktoś chce na camping to tylko tam. Rewelacja. Mam nadzieję, że jeszcze kiedys tam wrócę.

Jolanta jerzy195424@wp.pl
4 września 2011

W sierpniu tego roku byłam z rodziną na campingu Cypel u P.Pupek.Na przyszły rok na pewno tam jadę i wiem ,że jeszcze pojadą moi znajomi.Bardzo dobre warunki sanitarne,ubikacje pachnące,ciepła woda bez problemu ,Podstawowe zakupy w kiosku ,tak dobrego i niedrogiego pieczywa nie jedliśmy od dawna.Na campingu cisza,spokój i bezpiecznie.Właściciele bardzo sympatyczni i mili ludzie.Żałujemy tylko ze byliśmy tak krótko .Czekamy do przyszłego roku.

Art arturgutkowski@wp.pl
22 lipca 2011

Jadę jutro z rodziną do Państwa Pupek 5-y raz.
Na pewno nie ostatni.

J.R.F.F. joannafilipiak@o2.pl
29 czerwca 2011

a ja bardzo mile wspominam pobyt w probarku,bylismy juz 4 razy i w tym roku tez jedziemy,mozna tam wspaniale wypoczac,nie ma halasu,zgielku,daleko od ulicy i oto wlasnie w tym chodzi,jak ktos chce rozrywki to do Mikolajek lub do Sopotu,bo w Probarku naprawde sie wypoczywa-cisza niesamowita,pozdrawiam panstwa Pupkow.wczasowicze z Rumi:

pawelmichal11 pawelmichal11@wp.pl
8 maja 2011

byłem 2 razy na "cyplu" cierzpiętyrulez to wszystko prawda. pania marianna jest uprzedzona do młodych i naprawde woda kopie bylem z tym u nich i nic nie zrobili. czesto sa tam brudne kibelki. ciepła woda dawana na oko.chleb drogi i reszta też nie polecam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl