Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na terenie Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Jeziora Sorkwickie, na terenie obszaru Natura 2000 (PLH280048 Ostoja Piska i PLB280008 Puszcza Piska), na wysokości 139,7 m n.p.m.

powierzchnia 278,7 ha (Leyding 1959). 237,5 ha (Choiński 1991). 259 ha (Grudniewski 1974).
głębokość Maks. - 56,6 m; śr. - 12,9 m (Choiński 1991).
klasa czystości Przeprowadzone badania jakości wody tego zbiornika, w 1998 roku wykazały II klasę czystości i I kategorię podatności na degradację (Różański i wsp. 2002a).
ryby wzdręga, sum, sielawa, płoć, okoń, miętus, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno W większości piaszczyste. Miejscami muliste. Bardzo urozmaicone z licznymi górkami i zagłębieniami. Roślinność zanurzona sięga do głębokości 6-7,5 m (moczarka, osoka, rogatek, rdestnice, co najmniej dwa gatunki ramienic).
dorzecze Krutynia - Pisa - Narew.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o w Mrągowie
dostępność Dość dobra. Dojechać można szosą Olsztyn - Mrągowo. W Sorkwitach należy skręcić w prawo do Maradek i dalej kierować się w kierunku południowym do wsi Maradzki Chojniak.
ośrodki Kilka ośrodków wypoczynkowych wokół jeziora. Domki letniskowe, pole namiotowe.
kąpieliska W ośrodkach wypoczynkowych kąpieliska i zadbane pomosty. Sporo dzikich kąpielisk wokół jeziora.
wypożyczalnie W ośrodkach (sprzęt pływający) i bazach nurkowych (sprzęt nurkowy łącznie z biciem butli).
brzegi Górzyste miejscami pagórkowate i strome. Otoczone przez lasy, łąki i pola uprawne. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta.
miejscowość Piłaki, Rozogi.
hobby Wędkarstwo (typ sielawowy). W składzie gatunkowym ryb odnaleźć można suma, sielawę, szczupaka, okonia, sandacza, lina i węgorza. W latach 70. jezioro było pod zarządem PGRyb Mrągowo. Zgodnie z Rozporządzeniem Nr 8/2005 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 6 grudnia 2005 r. zbiornik należy do Obwodu Rybackiego Jezioro Białe nr 36.
Nurkowanie. Jezioro doskonale nadaje się do nurkowania (organizowane są tu kursy nurkowania). W zależności od pory roku, widoczność sięga nawet do 8 m.
miejsca W południowej części jeziora, na dnie znajdują się fragmenty osady z epoki żelaza. Jest to podwodne stanowisko archeologiczne. Osada była nawodna i zamieszkana przez ludność należącą do kultury kurhanów, co potwierdziły badania prowadzone w latach 60. dwudziestego wieku. Pod wodą znajdowano fragmenty drewnianych belek oraz ceramiczne przedmioty i narzędzia. W okolicach Rybna znajduje się stare cmentarzysko z tegoż okresu, na którym odkryto miejsca pochówku ówczesnych mieszkańców w postaci kurhanów.
położenie Zbiornik znajduje się na terenie Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Jeziora Sorkwickie, na terenie obszaru Natura 2000 (PLH280048 Ostoja Piska i PLB280008 Puszcza Piska), na wysokości 139,7 m n.p.m.
podsumowanie Atrakcyjny turystycznie i bardzo czyste jezioro.
dodatkowe informacje Na jeziorze znajdują się trzy niewielkie wyspy o łącznej powierzchni 3,2 ha. Największa z nich położona jest w południowej części, natomiast dwie mniejsze na północy zbiornika.
Istnieje połączenie niewielkim ciekiem - Piłakną z jeziorem Białym (Wejs).
Zbiornik jest długi na około 4 km i szeroki na ponad 1 km.
inne Po niemiecku nazywane jest Pillacker See (1928), Tlucken See, Perlauken (1388), Perlacken (1388). Inne nazwy to Psiłakno, Tłukja, Piłaki (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

aneta adler19@wp.pl
16 lipca 2012

Jezioro z czystą wodą. Ryba jest. Kilka ośrodków nad brzegami. Ceny u Korolczuków zaporowe, Pindorówka ma złą opinię i świeci pustkami, w Królewskiej Sośnie - tłumy, hałas, jazgot, szczekanie psów a gospodarze nic z tego nie robią. Rządzą starzy bywalcy z prywatnych przyczep z rozwrzeszczaną dzieciarnią. Więc jak komuś to nie przeszkadza, może wybrać Królewską Sosnę, ja osobiście odradzam. Byłam ze swoim chłopakiem trzy dni i miałam dość: piesków, piejących kogutów, wrzasku bachorów...

Sławek 740@vp.pl
12 maja 2012

Pole biwakowe jest nadal czynne, wszystko po staremu zapraszamy wszystkich chętnych.

b.b tulipan bmbednarski1@upcpoczta.pl
21 lutego 2011

Interesują mnie wszelkie obecnie informacje na temat pola namiotowego nad j.Piłakno czy mogę takie otrzymać?
Dziękuję i czekam na odzew.

ktoś... www.adhdhooligans.pl
16 stycznia 2011

a ja tam mieszkałem jak byłem mały.100 m od jeziora...he he

LIV karolina2904@hotmail.com
6 sierpnia 2010

jest jeszcze to pole namiotowe i prawie w stanie niezmienionym...nadal się płaci tylko już nie leśniczemu ;-))) piękne miejsce, duzy sentyment !

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl