Dodano: 1 stycznia 2015
Dodano: 16 grudnia 2014
Dodano: 15 grudnia 2014
Dodano: 18 września 2007
Głowa mała w stosunku do przedplecza. Oczy dość silnie sklepione, równomiernie wystające na boki głowy. Czułka jedenastoczłonowe, sięgają ku tyłowi do około 1/3 długości pokryw.
Przedplecze w zarysie prostokątne. Najszersze w przedniej połowie. Nieznacznie wykrojone przed tylnymi katami, które są tępe i szerokie. Powierzchnia przedplecza i głowy gęsto, głęboko i nierównomiernie punktowana i marszczona, przez co wydaje się nieco brokatowa.
Pokrywy owalne, lekko rozszerzające się ku tyłowi, najszersze za połową długości. Urzeźbienie pokryw złożone z trzech wyraźnych żeberek ciągłych (przyszwowego, środkowego i bocznego) i słabo wykształconego żeberka przy brzegu pokryw, zaznaczającego się w końcowej 1/4 pokrywy. Pomiędzy żeberkiem przyszwowym i środkowym, środkowym i bocznym oraz bocznym i brzegiem pokrywy można wyróżnić lekko zagłębione zagoniki. W każdym zagoniku środkiem biegnie żeberko złożone z wydłużonych, wąskich krótkich listewek w liczbie od 8 do 12 w jednym rzędzie. Powierzchnia pokryw dość silnie zmarszczona. Listewka krawędziowa szeroka. Każda pokrywa w tyle, na wysokości bocznego żeberka posiada charakterystyczne, płytkie wycięcie.
Odnóża bieżne, dobrze wykształcone. Duży odsetek w populacji posiada w pełni wykształcone skrzydła błoniaste, przez co ma zdolność aktywnego lotu.
Dodano: 22 sierpnia 2007
Głowa bardzo mała w stosunku do przedplecza. Oczy bardzo silnie wystające na boki.
Przedplecze szerokie, na bokach silnie łukowato wypukłe, niezbyt silnie sklepione. Tylne kąty wyciągnięte w niezbyt duże, szerokie i tępe rogi. Powierzchnia przedplecza punktowana i pomarszczona, silniejsza mikrorzeźba znajduje się na nasadowej części przedplecza.
Pokrywy równomiernie owalne, najszersze za połową długości. Na urzeźbienie pokryw składają się delikatne dołeczki i zmarszczki.
Skrzydła błoniaste uwstecznione. Odnóża bieżne, dobrze wykształcone.
Dodano: 22 sierpnia 2007
Głowa nie tak mała w stosunku do przedplecza. Oczy bardzo słabo sklepione, nie wystają mocno na boki.
Przedplecze w zarysie prostokątne. Najszersze w przedniej połowie. Przed tylnymi katami, które są tępe szerokie dość szerokie jest nieznacznie wykrojone. Powierzchnia przedplecza głęboko i nierównomiernie punktowana i dołkowana, przez co wydaje się nieco brokatowa.
Pokrywy równomiernie owalne, najszersze w połowie długości. Urzeźbienie pokryw złożone z trzech wyraźnych żeberek ciągłych. Pomiędzy żeberkiem przyszwowym i drugim, drugim i trzecim oraz trzecim i brzegiem pokrywy można wyróżnić lekko zagłębione zagoniki. W każdym zagoniku środkiem biegnie żeberko złożone z wydłużonych, wąskich krótkich listewek. Powierzchnia pokryw dość silnie zmarszczona. Listewka krawędziowa szeroka. Każda pokrywa w tyle posiada charakterystyczne wycięcie.
Odnóża bieżne, dobrze wykształcone.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl